×
О нама Оснивачи Конкурисање Издања Задужбинарство Галерија Новости Контакт
Критеријуми и правила Dissertatio, Academia, Specialis Initium Посебна издања, Educatio, Inspiratio Зелена линија живота Обрасци Упутства

Критеријуми и правила

за уношење научног дела у издавачки план библиотека DISSERTATIO, ACADEMIA и SPECIALIS

1. Задужбина Андрејевић (у даљем тексту: Задужбина) објављује научне монографије из свих научних области и дисциплина (у даљем тексту: научно дело) настале на основу одбрањених:
а) докторских дисертација и других радова аутора и ауторки у библиотеци DISSERTATIO,
б) магистарских теза и мастер радова аутора и ауторки у библиотеци ACADEMIA,
в) специјалистичких радова у библиотеци SPECIALIS.
За објављивање се путем јавног конкурса бирају научна дела аутора и ауторки који су држављани Србије и других земаља, одбрањена и високо оцењена на некој од високошколских установа у земљи и иностранству и доприносе напретку науке у својој научној области. За научно дело одбрањено у иностранству уз предлог за уношење научног дела у издавачки план треба приложити и нострификацију одговарајуће просветне установе Србије.

2. Право предлагања за уношење научног дела у издавачки план имају: САНУ, струковне академије наука, универзитети, факултети, друге високошколске установе, научна друштва, институти, научне јединице, предузећа, установе, војне установе, друштвене и друге организације, физичка и правна лица, задужбинари, почасни оснивачи, аутори и ауторке научних дела објављених у Задужбини. Предлагач, ако није аутор или ауторка, може да за објављивање предложи више научних дела. У једнаким условима предност имају предлози задужбинара и почасних оснивача Задужбине.

3. Предлог за уношење научног дела у издавачки план треба да садржи податке о аутору или ауторки и научном делу. Уз предлог треба доставити:
а) попуњен Евиденциони лист (образац Задужбине);
б) одбрањени рад у пдф-у;
в) три рецензије еминентних научника – стручњака за област третирану у научном делу који нису били чланови комисије за одбрану (укључујући и ментора);
г) фотокопију извештаја референтске комисије (који се пише пре одбране рада);
д) евентуалне препоруке и подршке.
Предлози који нису комплетни или не испуњавају услове конкурса и ових Критеријума и правила не улазе у процедуру оцењивања за уношење научног дела у издавачки план одговарајуће библиотеке.

4. Научно дело које испуњава услове конкурса и ових Критеријума и правила и чији аутор или ауторка са Задужбином има потписане уговор о задужбинарству и предуговор о штампању приређеног научног дела подлеже прописаној процедури која подразумева оцењивање од стране лица које Задужбина именује из редова Научног савета и надлежног редакцијског одбора библиотеке.

5. На основу увида у конкурсни материјал и на основу консултација са члановима Научног савета, надлежан редакцијски одбор даје мишљење, а Управни одбор Задужбине доноси одлуку о уношењу научног дела у издавачки план. Научна дела која нису унета у издавачки план враћају се без образложења ауторима или предлагачима и ставља се ван снаге предуговор о штампању приређеног научног дела. Одлуку о редоследу издавања доноси Задужбина после јавног проглашавања резултата конкурса.

6. Аутор или ауторка научног дела које је, после спроведене процедуре, изабрано за уношење у издавачки план обавезује се да научно дело приреди у монографском облику у складу са методологијом и упутствима Задужбине и у уговореном року преда материјал у електронском облику. Обим материјала који се предаје изражен у ауторским табацима: до 12 за библиотеку DISSERTATIO, до 10 за библиотеку ACADEMIA и до 7 за библиотеку SPECIALIS. Рад се приређује према упутствима и техничким стандардима Задужбине, писмо је ћирилично. Осим поглавља у којима се обрађује тематика научног дела, рад треба да садржи: сажетак, превод сажетка на енглески (abstract), кључне речи од значаја за монографију, индекс појмова (евентуално и друге индексе), литературу, дужи текст на енглеском језику (summary). За корицу је потребно доставити кратку биографију, предлог за илустрацију насловне стране и личну фотографију.
Научно дело Задужбина уноси у издавачки план чиме су створени услови за проглашавање победника конкурса, а предуговор из тачке 4 ових Критеријума и правила постаје уговор о међусобним правима и обавезама.

7. Аутор или ауторка чије је научно дело унето у издавачки план треба да за време припреме рада за штампу и организовања промотивних активности по његовом објављивању сарађује са Задужбином, као и да учествује у активностима које се спроводе у вези са монографијом.

8. Приређено научно дело се може штампати на два језика или само на страном језику, о чему се предлагачи односно аутор или ауторка договарају са Задужбином. Ако се књига штампа на два језика, обим материјала може се повећати до 10%.

9. У једнаким условима Задужбина даје предност научном делу које се приређује и штампа на два језика или само на страном језику, о чему се предлагачи односно аутор или ауторка договарају са Задужбином.

У Београду, јануара 2024. године

за уношење мастер радова у издавачки план библиотека INITIUM.

1. Задужбина Андрејевић (у даљем тексту: Задужбина) у библиотеци INITIUM (у даљем тексту Библиотека) објављује монографије из свих научних области и дисциплина настале на основу мастер радова. За објављивање се путем јавног конкурса бирају радови аутора држављана Србије и других земаља, одбрањени и високо оцењени на високошколским установама у земљи и иностранству.
Аутори и ауторке који су мастер студије завршили у иностранству право конкурисања могу да користе после нострификовања дипломе на одговарајућем факултету у Србији. Потврда о нострификацији прилаже се конкурсном материјалу.

2. Право предлагања за уношење мастер рада у издавачки план имају високошколске установе које су овлашћене за организовање мастер студија и аутори и ауторке. Факултети и установе могу предложити више радова. Предлог у коме су наведени предмети који су изучавани и добијене оцене потписује шеф катедре и/или декан високошколске установе која организује наставу за стицање звања мастер. У једнаким условима предност имају предлози задужбинара и почасних оснивача Задужбине.

3. Предлог за уношење мастер рада у издавачки план Библиотеке треба да садржи податке о аутору или ауторки и мастер раду. Уз предлог треба доставити:
а) попуњен Евиденциони лист (образац Задужбине);
б) мастер рад у пдф-у;
в) копију извештаја референтске комисије или други одговарајући документ који претходи одбрани мастер рада и документ о одбрани мастер рада;
г) две рецензије универзитетских наставника стручних за област из које је мастер рад који нису били чланови комисије за одбрану (укључујући и ментора);
д) евентуалне писмене препоруке и подршке.
Предлози који нису комплетни или не испуњавају услове конкурса и ових Критеријума и правила не улазе у процедуру оцењивања за уношење мастер рада у издавачки план Библиотеке.

4. Мастер рад који испуњава услове конкурса и ових Критеријума и правила и чији аутор или ауторка са Задужбином има потписане уговоре о задужбинарству и предуговор о штампању монографије настале на основу мастер рада подлеже прописаној процедури оцењивања од стране лица која именује Задужбина.

5. Редакцијски одбор Библиотеке, ценећи начин организовања студија, на основу увида у конкурсни материјал даје мишљење, а Управни одбор Задужбине доноси одлуку о уношењу мастер рада у издавачки план Библиотеке. Мастер рад који није унет у издавачки план враћа се аутору или ауторки односно предлагачу без образложења и ставља се ван снаге предуговор о штампању. Одлуку о редоследу издавања доноси Задужбина након проглашавања резултата конкурса.

6. Аутор или ауторка мастер рада који је после спроведене процедуре изабран за уношење у издавачки план Библиотеке обавезује се да рад приреди за штампу у монографском облику, у складу са методологијом и упутствима Задужбине и у уговореном року преда материјал обима до 6 ауторских табака у електронском облику. Рад се приређује према упутствима и техничким стандардима Задужбине, писмо је ћирилично. Осим поглавља у којима се обрађује тематика монографије, рад треба да садржи: сажетак, превод сажетка на енглески (abstract), кључне речи од значаја за монографију, индекс појмова (евентуално и друге индексе), литературу, дужи текст на енглеском језику (summary). За корицу је потребно доставити кратку биографију, предлог за илустрацију насловне стране и личну фотографију.

7. Аутор или ауторка чији је мастер рад унет у издавачки план треба да за време припреме рада за штампу и организовања промотивних активности по објављивању рада сарађује са Задужбином и учествује у активностима које се спроводе поводом монографије.

8. Монографија настала на основу мастер рада се под одређеним условима може штампати на два језика или само на страном језику, о чему се аутор или ауторка договара са Задужбином. У једнаким условима Задужбина даје предност мастер раду који се приређује и штампа на два језика и у том случају обим материјала може се повећати до 10%.

9. Након уношења приређеног мастер рада у издавачки план, предуговор из тачке 5 ових Критеријума и правила постаје уговор о међусобним правима и обавезама између аутора и Задужбине.

У Београду, јануара 2024. године

за уношење научног дела у издавачки план библиотека ПОСЕБНА ИЗДАЊА, EDUCATIO и INSPIRATIO.

1. Задужбина Андрејевић (у даљем тексту: Задужбина) објављује научне монографије из свих научних области и дисциплина (у даљем тексту: научно дело) настале на основу одбрањених докторских дисертација или магистарских теза и других радова аутора и ауторки, као и научне студије у библиотекама ПОСЕБНА ИЗДАЊА, EDUCATIO и INSPIRATIO (у даљем тексту: научно дело). Објављују се научна дела аутора који су држављани Србије и других земаља, одбрањена и високо оцењена на некој од високошколских установа у земљи и иностранству и која доприносе напретку науке у својој научној области, а изабрана су путем сталног конкурса Задужбине. За научно дело одбрањено у иностранству уз предлог за уношење научног дела у издавачки план треба приложити и нострификацију одговарајуће просветне установе Србије.

2.Право да конкуришу имају сви аутори и ауторке који сматрају да њихова научна дела испуњавају услове из претходног члана, као и аутори и ауторке чије су монографије већ објављене у некој од библиотека Задужбине.

3. Право предлагања за уношење научног дела у издавачки план имају: САНУ, струковне академије наука, универзитети, факултети, друге високошколске установе, научна друштва, институти, научне јединице, предузећа, установе, војне установе, друштвене и друге организације, физичка и правна лица, задужбинари, почасни оснивачи, аутори и ауторке научних дела објављених у Задужбини. Предлагач, ако није аутор или ауторка, може да за објављивање предложи више научних дела. У једнаким условима предност имају предлози задужбинара и почасних оснивача Задужбине.

4. Предлог за уношење научног дела у издавачки план треба да садржи податке о аутору или ауторки и научном делу. Уз предлог треба доставити:
а) попуњен Евиденциони лист (образац Задужбине);
б) научну студију или одбрањени рад у пдф-у;
в) три рецензије еминентних научника – стручњака за област третирану у научном делу који нису били чланови комисије за одбрану (укључујући и ментора);
г) фотокопију извештаја референтске комисије (који се пише пре одбране рада);
д) евентуалне препоруке и подршке.
Предлози који нису комплетни или нису у складу са овим Критеријумима и правилима не улазе у процедуру за уношење научног дела у издавачки план одговарајуће библиотеке.

5. Научно дело које испуњава услове ових Критеријума и правила и чији аутор или ауторка са Задужбином има потписане уговоре о задужбинарству и предуговор о штампању приређеног научног дела подлеже прописаној процедури која подразумева оцењивање од стране лица које Задужбина именује из редова Научног савета и надлежног редакцијског одбора библиотеке.

6. На основу увида у конкурсни материјал и на основу консултација са члановима Научног савета, надлежни редакцијски одбор даје мишљење, а Управни одбор Задужбине доноси одлуку о уношењу научног дела у издавачки план. Научна дела која нису унета у издавачки план враћају се без образложења ауторима или предлагачима и ставља се ван снаге предуговор о штампању приређеног научног дела. Одлуку о редоследу издавања доноси Задужбина.

7. Аутор или ауторка научног дела које је, после спроведене процедуре, изабрано за уношење у издавачки план, обавезује се да научно дело приреди у монографском облику у складу са методологијом и упутствима Задужбине и у уговореном року преда материјал у електронском облику, обима до 13 ауторских табака. Рад се приређује према упутствима и техничким стандардима Задужбине, писмо је ћирилично. Осим поглавља у којима се обрађује тематика научног дела, рад треба да садржи: сажетак, превод сажетка на енглески (abstract), кључне речи од значаја за монографију, индекс појмова (евентуално и друге индексе), литературу, дужи текст на енглеском језику (summary). За корицу је потребно доставити кратку биографију, предлог за илустрацију насловне стране и личну фотографију.
Након уношења приређеног научног дела у издавачки план, предуговор из тачке 5 ових Критеријума и правила постаје уговор о међусобним правима и обавезама између аутора и Задужбине.

8. Када приређено научно дело има више аутора или има значај „животног“ дела аутора, Управни одбор Задужбине, на предлог надлежног редакцијског одбора, може одступити од нормираног обима дела и оних елемената стандарда библиотека ПОСЕБНА ИЗДАЊА, EDUCATIO и INSPIRATIO чија је измена условљена особеношћу тог научног дела.

9. Аутор или ауторка чије је научно дело унето у издавачки план треба да за време припреме рада за штампу и организовања промотивних активности по његовом објављивању сарађује са Задужбином, као и да учествује у активностима које се спроводе у вези са монографијом.

10. Приређено научно дело се може штампати на два језика или само на страном језику, о чему се предлагачи односно аутор или ауторка договарају са Задужбином. Ако се књига штампа на два језика, обим материјала може се повећати до 10%.

11. У једнаким условима Задужбина даје предност научном делу које се приређује и штампа на два језика или само на страном језику, о чему се предлагачи односно аутор или ауторка договарају са Задужбином.

У Београду, јануара 2024. године

за уношење ауторског дела у издавачки план библиотеке ЗЕЛЕНА ЛИНИЈА ЖИВОТА.

1. Задужбина Андрејевић (у даљем тексту: Задужбина) објављује монографије и пројекте значајне практичне вредности из различитих стручних области и дисциплина (у даљем тексту: ауторско дело) у библиотеци ЗЕЛЕНА ЛИНИЈА ЖИВОТА (у даљем тексту: Библиотека). Објављују се ауторска дела држављана Србије и других земаља која су високо оцењена и доприносе примени савремених научних достигнућа у пракси у циљу побољшања квалитета живота, а нарочито она која:
– подстичу рационалну човекову потребу за враћање природи;
– дају упутства и сугестије о томе како се у сарадњи са природом, не угрожавајући је и штитећи оно што већ јесте угрожено, може боље живети;
– износе конкретне примере и решења за организацију делатности по принципу „добро уносно занимање“ са елементима заокруженог концепта деловања, дају одговоре на питања о томе шта, како, где и када треба урадити, тако да корисници добијају информације које се односе на производњу и/или пружање услуга и које дефинишу позитивну економску валоризацију пројекта;
– представљају извор неопходних сазнања и упутстава за организацију одређене делатности, односно представљају приручнике и водиче за оне који намеравају да се баве том делатношћу уз пуно уважавање просторних, климатских, економских и осталих релевантних чинилаца;
– чији аутори и ауторке изражавају спремност да тумаче ставове изнете у свом ауторском делу с циљем њиховог спровођења у пракси (нпр. учешће на стручним и образовним скуповима и слично).

2. За избор ауторских дела конкурс је стално отворен. Право да конкуришу имају сви аутори и ауторке (појединац или група аутора) који сматрају да њихова дела испуњавају услове изнете у ставу 1 ових Критеријума и правила.

3. Корисно је да аутор или ауторка пре конкурисања обаве разговор са уредницима и члановима Редакцијског одбора Библиотеке у циљу тумачења ставова ових Критеријума и правила.

4. Предлог за уношење ауторског дела у издавачки план треба да садржи податке о аутору или ауторки и ауторском делу. Уз предлог треба доставити:
а) попуњен Евиденциони лист (образац Задужбине);
б) концепт ауторског дела;
в) мишљења два рецензента – стручњака који се баве облашћу којој ауторско дело припада;
г) евентуалне остале препоруке и подршке из света привреде и науке и из одговарајућих институција.
Предлози који нису у складу са овим Критеријумима и правилима не улазе у процедуру разматрања за уношење ауторског дела у издавачки план Библиотеке.

5. Ауторско дело које испуњава услове изнете у тачки 4 и чији аутор или ауторка са Задужбином има потписан уговор о штампању подлеже процедури која подразумева обраду текста у складу са уговором, техничким упутством и консултацијама са уредницима и члановима Редакцијског одбора Библиотеке и рецензентима које именује Задужбина.

6. На основу увида у конкурсни материјал и рецензије, Редакцијски одбор Библиотеке даје мишљење, а Управни одбор Задужбине доноси одлуку о уношењу ауторског дела у издавачки план. Ауторско дело које није унето у издавачки план враћа се аутору или предлагачу без образложења. Одлуку о редоследу издавања изабраних ауторских дела доноси Задужбина.

7. Предност за уношење ауторског дела у издавачки план имају дела чији аутори и ауторке или прелагачи имају реалну визију покривања трошкова припреме и штампе ауторског дела и који су спремни да на семинарима и другим облицима образовања тумаче сврсисходност примене ауторског дела у пракси.

У Београду, јануара 2024. године

Обрасци

Евиденциони лист кандидата за објављивање мастер рада у библиотеци Initium

преузми овде

Евиденциони лист кандидата за објављивање научног дела у библиотекама DISSERTATIO, ACADEMIA, EDUCATIO, SPECIALIS, INSPIRATIO, ПОСЕБНА ИЗДАЊА

преузми овде

Упутства

Методолошко упутство за припрему научног дела

преузми овде

Техничко упутство

преузми овде